Aktualności Miasta i Gminy Sieniawa

W tym dziale przeczytają Państwo i dowiedzą się o wydarzeniach w naszej Gminie. Mieszkańcy z pewnością znajdą tutaj ciekawe informacje, które pozwolą odwiedzać nas częściej.


Sieniawa.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Dożynki jakich jeszcze w Gminie nie było
Dożynki jakich jeszcze w Gminie nie było

W niedzielę 27 sierpnia w Dybkowie odbyły się organizowane corocznie dożynki gminne. Dla mieszkańców Dybkowa było to wyjątkowe święto, gdyż ostatni raz organizowano tam dożynki 44 lata temu!
Święto plonów zainaugurowała polowa msza św. koncelebrowana przez ks. Jana Grzywacza, ks. Dariusza Styrnę, ks. Pawła Hałasa, ks. Mariusza Mula oraz pochodzącego z Dybkowa ks. Tadeusza Wawryszko. Homilię, w której podziękowano rolnikom za ich ciężką pracę, wygłosił proboszcz sieniawskiej parafii ks. Jan Grzywacz. W trakcie nabożeństwa poświęcono dożynkowe wieńce oraz nowy budynek remizo-świetlicy i zakupiony niedawno dla jednostki OSP w Dybkowie samochód strażacki.
Ceremoniał dożynkowy rozpoczęła prezentacja wieńców przygotowanych przez poszczególne sołectwa. Wykonane z wielką precyzją i starannością z różnych kłosów zbóż i ziaren, ozdobione świeżymi kwiatami, ziołami i owocami zachwycały wyglądem i pomysłowością. W tym roku uczestnicy dożynek podziwiać mogli wieńce w kształcie m.in. kościoła, ołtarza, globu ziemskiego czy serc. Po prezentacji starostowie dożynek – Grażyna Bajor i Marian Chamik przekazali na ręce burmistrza Adama Wosia tradycyjny chleb z życzeniami: „Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pół. Uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu, tak na wsi, jak i w mieście nigdy nie zabrakło”. Po przyjęciu chleba burmistrz Adam Woś powitał zebranych na uroczystościach dożynkowych gości, a w okolicznościowym wystąpieniu podkreślił ogrom i znaczenie jakże niełatwej pracy rolnika oraz podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dożynek, wieńczarzom za misternie wykonane wieńce, a licznie zebranej publiczności życzył dobrej zabawy. Następnie Koło Gospodyń Wiejskich w Dybkowie wystąpiło z repertuarem piosenek przy akompaniamencie Sabiny Kolczak, rozpoczynając tym samym część artystyczną. Na scenie z koncertem piosenek biesiadnych, ludowych i przebojami muzyki rozrywkowej wystąpiły koła z Dobrej, Paluch i Rudki, zespół „Zielona Dolina” z Czerc, „Kurde Babki” z Czerwonej Woli i zespół „Rewir”, zespół „Piganeczki” oraz Stowarzyszenie „Aktywni w Sieniawie, a piosenki wykonane przez KGW w Wylewie wzbogaciła gawęda w wykonaniu Bogusławy Moczarskiej. Śpiewakom akompaniowali muzycy: Leonard Wermiński i Bogdan Pęcak.
Podczas części artystycznej panie z KGW w Dybkowie częstowały zgromadzoną publiczność dożynkowym chlebem oraz słodkimi wypiekami. Chętni mogli też poczęstować się smaczną, darmową grochówką. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, które chętnie bawiły się na nowoczesnym placu zabaw, który powstał obok remizo-świetlicy, korzystały również z dmuchanych zjeżdżalni ufundowanych dla nich przez burmistrza Adama Wosia.
W tym roku uczestnicy dożynek mogli obejrzeć wystawę prezentującą zdjęcia z dożynek gminnych z ostatnich 10 lat. Można było także obejrzeć historyczne fotografie dożynek w Dybkowie z 1973 roku oraz fotografie ukazujące Dybków sprzed kilkudziesięciu lat.
Dożynki tradycyjnie zakończyła zabawa taneczna w nowo wybudowanej wiacie tanecznej, której budowę dofinansowano z Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017-2020.
W tegorocznych uroczystościach dożynkowych udział wzięli przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin słowackich starostowie: Pecovskey Novej Vsi – Jaroslav Dujava, Lutiny – Vladimir Lelovsky oraz Cervenej Vody – Pavol Dzaczovsky.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za wsparcie okazane przy organizacji Dożynek Gminnych 2017. Sponsorami tegorocznych dożynek byli:
Nadleśnictwo Sieniawa,
Zakład Rolniczo-Przemysłowy „Farmutil HS”, Śmiłowo,
Zakład Usług Remontowo- Budowlanych Józef Kurko, Rudka,
Stare Miasto Park, Wierzawice
Apteka Tadeusz Biernat, Sieniawa
Zawpol, Andrzej Zawada, Pigany
GS Samopomoc Chłopska, Sieniawa
Firma Zytex, Janusz Zytek, Sieniawa

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć