Aktualności Miasta i Gminy Sieniawa

W tym dziale przeczytają Państwo i dowiedzą się o wydarzeniach w naszej Gminie. Mieszkańcy z pewnością znajdą tutaj ciekawe informacje, które pozwolą odwiedzać nas częściej.


Sieniawa.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności > Z myślą o języku polskim
Z myślą o języku polskim

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony został przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, jako upamietnienie wydarzeń jakie miały miejsce w 1952 roku w Bangladeszu - zginęło wówczas pięciu studentów, biorących udział w demonstracji, w której domagano się nadania ich językowi statusu języka urzędowego. święto to obchodzone jest 21 lutego. Obecnie na świecie istnieje ponad 6,5 tyś., z których, jak podają statystyki, połowa jest zagrożona zanikiem. Głównym celem obchodów Dnia Języka Ojczystego jest ochrona języka jako różnorodności kulturowej i bogactwa intelektualnego. Warto pamiętać o poprawnej polszczyźnie i dbać o nasz piękny język nie tylko od święta ale i na co dzień.
Z myślą o języku polskim 21 lutego w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji "Sokół" w Sieniawie odbył się konkurs polonistyczny ph. "Język polski jest ą-ę," organizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
W zorganizowanym już po raz drugi konkursie udział wzięło sześć czteroosobowych drużyn, w skład których wchodzili uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy. Uczestników polonistycznych zmagań, ich opiekunów i jurorów powitał dyrektor CKSiR "Sokół" w Sieniawie Piotr Majcher, który podkreślił ideę konkursu i życzył wszystkim ekipom powodzenia.
Językowe rozgrywki rozpoczęto od wybrania nazwy dla swoich drużyn, i tak do rywalizacji stanęły "Bystre Chochliki" z Rudki, "FC Wylewa", "Gryzipiórki" i "Sokoły" z Sieniawy, "Ortografki" z Dobrej, i "SP Teletubisie" z Czerwonej Woli. Zadania konkursowe były zróżnicowane, a młodzi językoznawcy wykazać musieli się m.in. wiedzą z zakresu ortografii i gramatyki, znajomością związków frazeologicznych i przysłów oraz umiejętnością skojarzeń. Jak się okazało wśród zadań konkursowych znalazły się i takie, które sprawiły mniejsze lub większe trudności, ale ogólnie uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze. Poziom konkursu był wyrównany, a różnice punktowe w końcowej klasyfikacji niewielkie. Ostatecznie zwycięzcą tegorocznego konkursu została drużyna "Sokołów" - uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Sieniawie. Drugie miejsce przypadło grupie "Gryzipiórków" - uczniom klasy VII też z sieniawskiej podstawówki. Ostatnie miejsce na podium zajęły "Ortografki" ze szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Dobrej. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Alicja Jazienicka, Helena Capłap i Elżbieta Jagusztyn. Nagrody i statuetki zwycięzcom oraz dyplomy i drobne upominki pozostałym uczestnikom wręczył Sekretarz Miasta i Gminy Sieniawa Jerzy Mazur, który pogratulował młodym polonistom wiedzy, a ich opiekunom podziękował za zaangażowanie i przygotowanie młodzieży do konkursu.

Marta Kozłowicz

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć