Macie ochotę na spacer po Sieniawie? Możecie samodzielnie wybrać się na zwiedzanie miasta. Jak? To proste! Wystarczy audioprzewodnik lub telefon z pobraną aplikacją. Dzięki nim można trafić w wybrane miejsce i posłuchać ciekawej historii o naszym mieście.

Audioprzewodnik to elektroniczne urządzenie kieszonkowe, zastępujące tradycyjny, papierowy przewodnik. Dzięki niemu turyści mają możliwość zwiedzenia miasta we własnym zakresie i tempie. Urządzenie jest proste w obsłudze i bardzo wygodne.

Usługa została zakupiona w związku z realizacją zadania inwestycyjnego „Rozwój zasobów kultury Gminy Sieniawa poprzez remont, przebudowę i dostosowanie dla osób niepełnosprawnych zespołu kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela”. Ponadto został opracowany w języku polskim i angielskim scenariusz wycieczki po Sieniawie szlakiem najważniejszych i najciekawszych zabytków.

Sieniawa, choć jest niewielkim miasteczkiem, może zauroczyć pięknymi zabytkami i ciekawą historią, w której proza życia zwykłych obywateli miesza się z barwnymi losami dwóch arystokratycznych rodów – Sieniawskich i Czartoryskich. O tych opowiada lektor w kolejnych punktach wycieczki.

Dzięki niemu dowiadujemy się, że np. zabytkowe sieniawskie budowle zostały wzniesione w stylu barokowym, który cieszył się w XVII i XVIII w dużą popularnością w Europie oraz że niegdyś w ratuszu siedzibę miały nie tylko władze miejskie, ale i miejska straż czy liczne sklepy. Lektor w przystępny i ciekawy sposób opowiada o kolejnych zabytkach, przytacza dzieje Sieniawy i dzieli się z turystą ciekawostkami, np. takimi, że na początku XIX w. Czartoryscy przyjmowali na swoich włościach cara Mikołaja I, a w czasie wojny Damę z Łasiczką, słynny obraz Leonarda da Vinci. Był tu także końcem 1792 roku Tadeusz Kościuszko i na pamiątkę udanej wizyty polecił na kamieniu wyryć napis „Na pamiątkę dni szczęśliwych w Sieniawie”. Podobno kto usiądzie na tym kamieniu i pomyśli życzenie, zostanie ono spełnione. Opowieść o Kościuszce ubarwiają wspomnienia Zofii Zamojskiej, córki Adama Czartoryskiego. Takich ciekawostek na trasie zwiedzania mamy dużo więcej.

Kolejne punkty w mieście warte zwiedzenia i wyszczególnione w audioprzewodniku to: Rynek – fontanna przed ratuszem, herb na ratuszu, pomnik Króla Władysława Jagiełły, kościół św. Jana Chrzciciela, kościół Wniebowzięcia NMP, ulica Tadeusza Kościuszki, brama pałacowa, pałac Czartoryskich i kamień Kościuszki.

Usługa umożliwia osobom niepełnosprawnym zwiedzić obiekt będący przedmiotem wniosku, tj. kościół. Dla osób niewidomych przygotowany został dokładny opis metodą audiodeskrypcji, natomiast dla niesłyszących – polski język migowy.

Przewodniki multimedialne (5 sztuk) z powyższą aplikacją dostępne są w Urzędzie Miasta i Gminy w Sieniawie w pok. nr 14

UWAGA! Aplikacja ze scenariuszem dostępna jest także bezpłatnie, można ją pobrać z Internecie w sklepie Google Play.

POBIERZ APLIKACJĘ:

Sieniawa – Aplikacje w Google Play