Nordic Walking Park Podkarpacie Centrum  – to sieć certyfikowanych tras do uprawiania marszu nordyckiego powstałych w ramach projektu współpracy realizowanego przez dwie lokalne grupy działania: Stowarzyszenie „Kraina Sanu” – Lokalną Grupą Działania oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Mleczki”.

Jednym z 7 certyfikowanych parków na obszarze działania Stowarzyszenia „Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania jest „Park Nordic Walking Sieniawa” w gminie Sieniawa.

Każdy park ma określoną długość i zróżnicowany stopień trudności ; trasa zielona – łatwa, trasa czerwona- średnia oraz trasa czarna – trudna. Wyjście na poszczególne trasy zaczynają się w obrębie gminy w jednym miejscu i mają formę pętli. Dzięki temu możliwe jest dowolne wydłużanie i skracanie pokonywanej trasy oraz zmiana kierunku marszu. Trasy są oznakowane znakami kierunkowymi oraz czytelnymi tablicami informacyjnymi  które zawierają opisy poszczególnych tras i wskazują ich  przebieg, zawierają ogólne informacje na temat techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych Nordic Walking. Kondycję fizyczną można również usprawnić  poprzez ćwiczenia zaprezentowane na tablicach, tj. ćwiczenia fizyczne umożliwiające wykonanie rozgrzewki, wzmocnienie mięśni i ćwiczenia rozciągające.

 

TRASY NORDIC WALKING W GMINIE SIENIAWA

 

TRASA NR 19 (zielona) długość 5.8 km; czas przejścia ok. 50 minut

Łatwa i przyjemna trasa. Przebieg szlaku ma formę pętli o długości 5,8 km i poprowadzony jest po połowie dobrej jakości ścieżkami o miękkim podłożu i asfaltem. Marsz rozpoczynamy przy Zespole Szkół w Sieniawie i po przejściu drogi wojewódzkiej 835 kierujemy się w stronę widocznego z daleka komina cegielni. Na rozwidleniu dróg idziemy w lewo i mijając zabudowania Augustowa wychodzimy na długi, prosty odcinek drogi biegnący pomiędzy polami. Na wysokości Tablicy Ćwiczeń skręcamy w prawo i po dojściu do rozwidlenia ponownie w prawo. Utwardzoną drogą wracamy z powrotem do widocznej z daleka Sieniawy. Trasa rekomendowana jako jednostka lekcyjna wychowania fizycznego i do marszów w ramach regularnych zajęć grup Nordic Walking.

 

TRASA NR 20 (czerwona) długość 9,7 km; czas przejścia ok. 2 godziny

Ciekawa trasa przeznaczona zarówno dla początkujących, jak również zaawansowanych maszerów. Wyjście na trasę zlokalizowane jest na terenie Zespołu Szkół. Po wykonaniu rozgrzewki i kilkuminutowym marszu pomiędzy zabudowaniami dochodzimy do drogi 835. Skręcamy w prawo i poboczem po przejściu 20 metrów schodzimy w prawo z szosy. Przed nami wspaniały widok. Blisko kilometrowy odcinek starą aleją w otoczeniu 100 letnich kasztanowców. Wychodząc z tego „tunelu” przed nami pozostałości starego spichlerza dworskiego. My skręcamy w lewo i początkowo zgodnie z przebiegiem zielonego szlaku, a następnie wzdłuż wału Sanu dochodzimy do przysiółku Kępa. Skręcamy łukiem i kierujemy się na widoczny z oddali komin sieniawskiej cegielni. Na rozwidleniu skręcamy w lewo i po przejściu przez zabytkowe centrum Sieniawy spinamy prawie 10 kilometrową pętlę kończąc marsz przy Zespole Szkół.

 

TRASA NR 21 (czarna) długość 15,7 km; czas przejścia ok. 3 godziny

Najdłuższa z  wchodzących w skład Nordic Walking Park „Sieniawa”, blisko 16 kilometrowa trasa oznakowana kolorem czarnym. Miejsce wyjścia na trasę, podobnie jak  w przypadku pozostałych tras usytuowane jest na terenie Zespołu Szkół. Po wyjściu kierujemy się w stronę greckokatolickiej cerkwi przy której przechodzimy wąskim przesmykiem i po skręcie w lewo wzdłuż murów okalających świątynię dochodzimy do Dybkowa. Skręcamy w prawo i po przejściu przez drogę 870 asfaltową lokalna drogą maszerujemy w kierunku na Leżachów. Na lewo triangul na niewielkim wzniesieniu o nazwie Góra Kamień a na prawo ciekawostka, nowo wybudowany zamek prywatnego właściciela. Wchodzimy do Leżachowa gdzie droga skręca łukiem w lewo a przed nami opuszczona drewniana cerkiew pw. św. Nykyty z 1796r. Zostawiamy zabudowania Leżachowa i maszerujemy przez Lasek Leżachowski, obok cmentarza żołnierskiego z I Wojny Światowej. W lewo wchodzimy na doskonałą drogę przez las Głażyna. Ponownie dochodzimy do Dybkowa, tym razem od wschodniej strony i po spięciu pętli wracamy po znakach szlaku do miejsca startu/mety.

Więcej o trasach Nordic Walking Park Podkarpacie Centrum znajdą Państwo na stronie Stowarzyszenia „Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania