To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin znanej autorki.

Kilka dni wcześniej w szkole w Rudce przeprowadzono w klasach IV - VIII pierwszy etap konkursu „Mistrz Głośnego Czytania”. Do finału przeszło 10 uczniów, którzy zaprezentowali fragmenty różnych książek. Wśród wybranych pozycji znalazły się m.in. „Balladyna”, „Pan Tadeusz”, „Akademia pana Kleksa” czy „Opowieści z Narni”. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe:

I miejsce - Dominik Pyrczak kl. VII

II miejsce - Bartek Radawiec kl. IV

III miejsce - Zofia Radawiec kl. VI

wyróżnienia: Anna Nakonieczny i Milena Kozłowicz kl. V

Następnie wyróżnieni czytali najmłodszym baśnie, a potem przeprowadzono quizy i zagadki związane z treścią prezentowanych utworów. Tego dnia nauczyciele na każdej lekcji przez 10 minut czytali uczniom fragmenty różnych ciekawych utworów literackich.

Przygotowaniem tego ciekawego przedsięwzięcia zajęły się nauczycielki: Grażyna Greń, Krystyna Działo, Marlena Szafran-Janowska i Ewa Dańczuk.

MK