Zakaz wypalania traw - apel

Wraz z nadejściem słonecznych dni na terenie naszej gminy wzrosła ilość zdarzeń związanych z wypalaniem traw i pozostałości roślinnych na łąkach, nieużytkach, przy drogach komunikacyjnych a także w bezpośrednim sąsiedztwie lasów. Mimo że co roku apelujemy, aby tego nie robić, sytuacja nagminnie się powtarza.
Tylko w sobotę, 26 marca 2022 r. strażacy walczyli z pożarem traw w Czercach nieopodal stadniny koni oraz na ul. Augustowskiej w Sieniawie, gdzie ogień kierował się w stronę lasu. W tygodniu trawy paliły się także w Leżachowie, a jeszcze wcześniej na granicy Dobrej i Dobczy!
Apelujemy do mieszkańców! Nie róbcie tego! Szanujcie środowisko naturalne i przestrzegajcie przepisów przeciwpożarowych. Niemal każdy z nas lubi spędzać czas na łonie natury. Niestety środowisko jest regularnie niszczone przez bezmyślne działanie człowieka. Efektem wypalania są często niekontrolowane pożary, skutkujące często dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi. Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. W pożarach giną cenne, chronione gatunki roślin i zwierząt. Do atmosfery przedostają się duże ilości szkodliwych dla zdrowia produktów spalania.
WYPALANIE TRAW JEST KARALNE
Wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie życia wielu osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.